2019 - Det fynske dyrskue

En håndfuld quarter horse-ejere fra Fyn har deltaget på det Fynske Dyrskue 2019. En af dem, Benedicte Nielsen, har skrevet en beretning om deres skønne weekend. Tusind tak for din fortælling, Benedicte! Dyrskue-verdenen er spændende, og måske kan din historie inspirere andre Quarter Horse-ejere til at prøve kræfter med et dyrskue. 

 

Vi tjekkede alle ind torsdag den 13. juni og var derfor klar til fredagens program. Formiddagens program var bedømmelse af alle dyrene på dyrskuet. De 3 quarter heste fik alle en flot bedømmelse. 1 fik 22 point og 2 fik 23 point. De 2 quarter med 23 point blev indstillet til ærespræmie. 1 blev udvalgt og modtog ærespræmie. Hestene blev besøgt af rigtig mange skolebørn, som havde fået en opgave om dyrene, som de skulle løse. Derfor var der mange spørgsmål om vægt, race og hvordan vi rider.

Fredag aften skulle vi have øvet hestegalla, men på grund af regn og torden måtte vi afbryde træningen.

Lørdag morgen satte vi vores trailbane op for at afvikle Stock Horse – Trail in Hand. Den indeholdt bro, låge med snor, træstammer og blomster med forskellige øvelser. Her deltog ca. 30 forskellige hesteracer med både børn og voksne. Selv om det regnede, tog alle det med oprejst pande – både børn, voksne, dommeren og sekretæren. Som westernrytter er vi jo vant til lidt af hvert… Heldigvis tordnede det ikke, og alle kom godt igennem banen. Klassen blev afviklet af 2 omgange. 1 om formiddagen og 1 om eftermiddagen, så alle tilmeldte kunne deltage, når de havde tid. Det var super hyggeligt at se børnene styre deres små ponier så fint rundt – trods det skønne græs, som nogle af ponierne synes var SÅ lækkert.

Mellem de to klasser blev banen taget ned, så andet kunne afvikles i ringen. Vi tog opstilling i ringen for publikum, så alle racer kunne beses og der blev stillet mange spørgsmål. Slangegangen i den store ring forløb flot. Ingen heste blev usikre eller urolige, og det gav publikum et godt indtryk af quarter hestene. Vi var lidt stolte….

 Efter slangegangen havde et Western Workshop, hvor vores dommer Michael Boesen med hest viste og underviste dem, der havde tilmeldt sig. Vi deltog også med vores quarter heste. De har jo også godt af at arbejde andre steder en hjemme i baghaven.

Herefter var kun 1 rytter med i heste Galla Showet – mig selv på super cool Smokin Tari Too på 20 år. Årets tema var Kim Larsen med masser af god musik af samme, og jeg var klædt ud som ham med en pap-guitar på ryggen. Smokin elsker det show! At få lov til at ”fyre den af” efter så mange timer i boks…. Og folk klapper og pifter – så han er helt tændt. Under ekstranummeret rider vi på ad ”motorvejen”, hvor vi må ”fyre den af”. Og det gjorde vi så sandelig. Smokin fik tøjlerne og red i fuld fart – helt alene på motorvejen – og jeg med en hånd i vejret. 

Efter showet fik vi vores karakteristik v/dommer Jørgen Finderup. Han fortalte publikum og ryttere hans årsag til de givende point. Han kunne også fortælle lidt om de forskellige hesteracer, hvilket er rigtig godt for publikum. Og her fik de 3 quartere ros helt op til skyerne… 

Trailbanen blev sat op igen og det sidste hold gennemførte Trail in Hand. Alle os westernryttere var omkring banen og bakkede deltagerne op med klap og ros. Alle deltagerne har henrykte over vores klasse og skulle helt sikkert være med igen. Mange af dem ville gerne træne sammen med os, så måske har vores klub flere kommende medlemmer.

Søndag afholdt vi Stock Horse – Ranch Trail, hvor der igen deltog mange forskellige hest og ryttere. Vi var også selv med for at vise, hvad vi kunne. Alle var så glade for at afprøve deres heste i denne disciplin, og alle fik fin kritik af vores dommer, hvis de ønskede det. Og de var faktisk rigtig gode til at komme igennem banen.

Om eftermiddagen afholdt vi Western Workshop af 2 omgange, hvor alle var inviteret med. Vores dommer viste på egen hest nogle af øvelserne, og igen blev alle guided igennem banen. Nogle prøvede noget for 1. gang. Lågen, broen og træk af træpæl. Også her var vi nogle stykker, der stillede op – for alle kan jo prøve noget nyt…. Smokie og jeg prøvede for 1. gang at trække en træpæl, hvilket gik helt uden problemer.

Alt i alt var det et rigtigt godt dyrskue, hvor vi virkelig fik vist, hvad western ridning går ud på. Til alle klasser var publikum med os, og en stor skare af nysgerrige børn og voksne spurgte lystigt ind til heste, øvelser og baneopbygning. Så måske i fremtiden kommer der flere ryttere, der har mod på at prøve westernridningen – og derved flere medlemmer i vores klub.

 

2019 - McCabe Fødselsdagsstævne

McCabe fødselsdagsstævne er kendetegnet ved et venligt miljø, sjove klasser og en fantastisk fest lørdag aften.

 


Foto: Nanna Nielsen

Jonna fortæller:

"McCabes Fødselsdagsstævne som havde 10 års jubilæum , løb af stablen d 17-19 maj. Fredagen bød på let regn, men det lod ikke reining rytterne sig afskrække med. De red stadig både paid warm up og de første klasser ude på den udendørsbane. Om lørdagen var der meget bedre vejr og stævnet gik fint med både halter, pleasure, ranch riding og reining udenfor. Der var som noget ekstra i år jubilæums klasser. Om lørdagen var der bareback pleasure med en 100 kr seddel. Vinderen fik alle penge, 1300kr og dækken og et trofæ. Dora Götze løb med sejeren. Lørdag aften var der rytterfest i Texastown på Pejsegården, med spisning og dans til langt ud på natten. Søndagen bød igen på godt vejr og der var Trail, Hunter og reining på programmet. Igen var der en jubilæumsklasse. Fantasy disipline rail. Det var mega sjovt og alle 13 deltagere havde gjort meget ud af udklædningen. Vinderen af denne klasse og af både penge, dækken og trofæ, var Emma Hindhede. Et mega godt og hyggeligt stævne med kæmpe sponsor præmier."

Venstre: Vinder af bareback pleasure: Dora Götze og paint-vallakken "What a brilliant son". Højre: Jonna McCabe hoppede på ryggen af rideskolens søde fjordhest i bareback-klassen. 
Fotos: Nanna Nielsen

 

Billeder fra den sjove "Fantasy rail work klasse", hvor Emma Hindhede vandt med hendes quarter horse "A whiz for joy"

Foto: Jette Thomsen

 

DQAF Futurity 2017

DQAF Futurity 2017 blev som altid afholdt i forbindelse med DKQHA DM den 2. weekend september, i år på Tuse Creek Ranch. DM var et super show, med rigtig god stemning og masser af flotte quarter-heste og ridning!

Futurity-programmet blev for et par år siden lavet om, således at man nu indbetaler de individuelle heste i stedet for hingstene som tidligere. I år var futurityet en stor succes, hvor vi havde en stigning på hele 50 % fra 2016 til 2017 i antallet af starter/entries i vores futurity klasser. En udvikling som vi er meget glade for!

Vi har fået en lille beretning for 2 af de mest succesfulde ekvipager ved årets Futurity:

Julie Søby & Hot N Smart Jewel:
Futurity Champion 2 Year Old Halter Mares, Futurity Champion Longe Line, Reserve Futurity Champion Trail in Hand.
"Først og fremmest vil jeg sige, at det var dejligt at se så stort fremmøde med 2 års, og ungheste til dette DM! Jeg startede dette år min 2 års hoppe Hot N Smart Jewel til DKQHA DM og Futurity. Hun er avlet efter min gamle showhest Pocos Miss Salsa, som desværre måtte forlade os sidste år, og Chinas Jewel Dunnit. Vi fandt ud af, et par måneder efter, at hun var født, at hun også ville kunne registers som paint, grundet at hun har "hvidt nok” til at kunne blive registeret som cropout ved APHA. Altså en ren quarter, som bliver registeret i Paint. Siden hen har vi især haft stor succes i paint halter klasserne og allerede optjent ROM. Da jeg er startet på studie i år, kunne det ikke lade sig gøre, at starte hende i Halter klasserne, da de lå om torsdagen. Så jeg måtte have min far til, at showe hende. Det blev til: Guld Halter 2 years old OPEN! Guld Halter 2 years old Amateur! Halter Futurity Champion 2 years old! Sofie Grawinski showe'ede hende også, i en novice amateur showmanship, hvor det blev til en flot 4. plads, trods de ikke har show’et sammen før. Jeg ankom på stævnepladsen fredag, hvor jeg skulle show’e i futurity longe line. Hun var rigtig sød og lyttede til mine signaler. Også her var vi heldige at opnå titlen Futurity Champion. Lørdag lå vores sidste klasse futurity Trail in hand. Vi havde aftenen inden lige været ude og se Tuse’s nymalede bomme, for at være på den sikre side. Vi startede først en NSBA in Hand Trail hvor det blev til en 2.plads. Futurity klassen lå lige efter og vi blev futurity reserve champion, med mange +1/2 på scorecardet. Mange tak for et godt stævne! Vi ses igen næste år!"

 
(Julie og Morten Søby med Hot N Smart Jewel, fotos: John Jensen, www.taselvfoto.dk)

Susanne Dal & Designed to Impres:
Reserve Futurity Champion Western Pleasure, Reserve Futurity Champion Trail, 4. place Hunter under Saddle
"Det er noget helt specielt at deltage i futurity klasserne. Da det jo "kun" er de dansk avlede heste der må/kan deltage i disse. Ikke noget med importerede heste fra f.eks. Tyskland eller USA. Nej .... bare ren "Danish Dynamite". Og avlen er hele grundstenen i DKQHA, som jo er en avlsforening. Og i futurity klasserne er der mulighed for, at visee, hvad vi som danskere avler. Det var vildt fedt at se, at der var mange deltagere i alle futurity klasserne. Jeg stillede op med Designed to Impres aka Lady (by Richly Designed out of JMC Dee Impres Straw). Jeg har selv avlet og trænet hende. Så man er bare så stolt, når man kan ride ind på sin helt egen futurity hest. Der er brugt tid og penge, på først at finde den rette hingst og derefter træning af afkommet mm. Hun klarede sig rigtig godt i futurity klasserne. Nr 2 i pleasure og nr 2 i trail, samt 4 i hunter under saddle. Dette gav også en lille pose præmiepenge. Jeg glæder mig allerede til næste år..... både til jeg igen skal starte futurity klasser og til at se de andre futurity heste."


(Susanne Dal og Designed to Impres, foto: arkivbillede)

Mange tak til Julie & Susanne for jeres beretninger, og vi ønsker stort tillykke med de flotte resultater!

Også en kæmpe tak til Kumlegaard QH, der i år sponsorerede 10.000 kr. til Futurityet! Ligeledes gjorde DKQHA i håbet om, at Futurityet fremadrettet kan blive endnu større.

Du kan læse mere om DQAF Futurity & Avlsprogram på hjemmesiden under "AVL OG FUTURITY". Her kan du også se alle årets Futurity vindere, samt se hvordan du kan indbetale dit føl eller din unghest i programmet.

2017 - Q17 International Championship

D. 29 september til 8. oktober 2017 løb Q17 International DQHA Championship af stablen i Aachen, Tyskland. De tyske mesterskaber er et af de absolut største AQHA shows i Europa med hele 5 dommere. Ud over AQHA klasser, så bød Q17 også på det populære og prestigefyldte DQHA Futurity/Maturity samt NSBA Futurity, NRHA USA og NRCHA klasser. Det er den tyske quarterforening, der er arrangør og stævnet blev som sædvanligt afholdt på de fantastiske faciliteter på det kæmpe internationale hestesportsanlæg i Aachen. I det tyske futurity rides der om en præmiepengepulje på omkring 100.000 Euro.

Flere danskere havde taget turen mod Aachen og der blev redet rigtig flotte resultater hjem af de danske equipager. To af rytterne har her sendt os deres beretninger fra showet:

Anders Rosenberg & Checkmydesignedmoves:
"Årets sidste stævne - de tyske mesterskaber - var en kæmpe stor oplevelse. Et stævne af en helt anden kaliber end vi ser i Skandinavien og lettere nervepirrende for at sige det mildt. I fællesskab med familie, gode venner og min træner lykkedes det at få opfyldt noget der føles som en barndomsdrøm - at showe i Deutsche bank stadium - der er en del af Chio, Aachen. Niveauet var det højeste jeg har set i Europa og det var en fornøjelse at kunne overvære 10 dages ridning og hestenørderi på topplan, god stemning og hygge med hele teamet.
Af resultater blev det til en sølvmedalje i Amateur Halter Aged Geldings og finalist i DQHA Futurity Hunter Under Saddle og Green Hunter Under Saddle."

  

Michaela Narvsted & VS Codes R Red:
Q17 var en kæmpe oplevelse og et fantastisk stævne. Jeg havde Fred (VS Codes R Red) med. Jeg deltog i næsten alle Youth-klasserne, det vil sige W. Pleasure, W. Horsemanship, Hunter under Saddle, Hunt Seat Equitation, Showmanship og Trail. Derudover startede jeg 2 Futurityklasser, da det er Freds sidste år som Junior hest. I det hele taget var Fred endnu en gang en kæmpe kamerat, selvom han ugen op til ikke lige var i træningshumør, og vi havde derfor ingen forventninger. I Showmanship blev det til en 7. plads. I Youth Halteren fik vi en super flot sølvmedalje :-). I Trail blev det desværre ikke til en finale plads, da Fred lige syntes det var sjovere at stå på to ben og vinke til dommerne ;-). I W. pleasure havde jeg et super finale go, desværre var dommerne lidt hårde og det blev til en 5. plads. I W. horsemanship havde jeg nogle af de bedste goes, jeg nogensinde har haft, men Fred var igen lidt på tværs, så det blev til en DQ i vores finale go. Hunter klasserne var jeg alle super glade for, det har aldrig været Freds yndlingsting, men i Aachen gav han sig 110 %, og var en kæmpe kamerat hele vejen. Det blev til en 4. plads i Youth finalen. Igen i Hunt Seat havde jeg nogle af de bedste goes, men inden i finalen var Fred ikke lige enig i, at han skulle på banen, så en lille diskussion gjorde, at jeg ikke turde "trykke" til ham. Alligevel havde vi et pænt og sikkert go, og her fik vi en super flot Bronze medajle. Vi havde så kun 2 klasser tilbage som var NSBA Non Pro Futurity W. Pleasure og Hunter under Saddle. De to klasser sidder jeg stadig og tænker tilbage på, hvilken følelse han gav mig, og hvor er jeg bare super stolt af ham her. Han har aldrig givet sig så meget, det var nogle lange klasser med mange heste, og han blev bare ved. Wow hvor var jeg mere end tilfreds!I begge klasser blev det til 4. pladser, den altid utaknemmelige 4. plads, men utaknemmelige var vi bestemt ikke, for jeg kunne ikke have ønsket mig nogle bedre ture. Pladseringerne var over alles forventninger!! Tusind tak til Fred som var lidt en spade :-) Men mest af alt den bedste kamerat og største stjerne. Også tak til hele teamet og specielt min træner, Natasha :-)"

     

Tusind tak til Anders og Michaela for jeres rigtig flotte beretninger og billeder, og endnu en gang stort tillykke med de flotte resultater! Tak fordi I repræsenterer Danmark så flot!

2017 - Ride In

Ride In - 20 års jubilæumsshow

D. 15-18 juni 2017 løb Ride In - 20 års jubilæumsshowet af stablen på Tuse Creek Ranch i den helt nye MEGA Arena, opkaldt efter Tuses tidligere avlshingst MEGA Pine. Det var et stort show med rekordstor tilslutning: 121 heste og 722 starter! Så flot og med deltagelse fra både Danmark, Norge, Sverige, Tyskland og Holland. Udover AQHA klasser var der også udbudt FEI, NRHA.DK inkl. FDM Derby & Maturity, NRHA.COM inkl. 2 Morrisson Trophies, All Breed og jubilæumsklasser.
Flere af rytterne fra DKQHA Amateur Teams bruttotrup var til start, og her kan I læse 2 af rytternes beretning fra showet:

Anne Wonge:
"I år havde Ride In showet 20 års jubilæum, og der var lagt op til det helt store - ikke mindst fordi, det var lykkedes at få den nye store hal på Tuse Creek Ranch færdig. Man må sige, at stævnet også levede op til det forventede.
Vejret var fantastisk - på trods af lidt regn fredag, men det betyder jo ikke så meget, når der er 2 ridehaller. :-)
Stævnet startede onsdag eftermiddag med paid warm up, og hele torsdag stod den på reining i form af FEI klasser og NRHA samt NRHA.dk. Jeg skulle først starte fredag morgen, så jeg ankom torsdag eftermiddag og fik installeret min hest "Olga" (Pine Del Cielo) i sin boks, og jeg nåede da også at ride en lille tur i den nye hal klokken meget sent om aftenen. Fredag morgen lagde vi ud med Showmanship, som jeg var så heldig at vinde, så Olga fik det sidste halve point, som hun manglede for at have optjent sin Amateur Performance ROM. Ud over det gik det også super fint resten af weekenden på nær en lille afsidning i Hunt Seat Equitation, hvor jeg desværre landede på halebenet og ikke rigtigt kunne sidde ned i sadlen, da jeg skulle ride Reining fredag aften. Det var lidt ærgerligt, men sådan er det jo bare engang imellem. Ellers gjorde vi det også rigtig godt i Trail - det har vi også trænet rigtig meget det sidste års tid, og man skal jo ikke klage over en 1. plads med en score på 74 i Green Trail, og en score på 73,5 i Team Trail.
Team Trail var en af de lidt festlige jubilæumsklasser som Jette havde arrangeret til stævnet, med masser af flotte sponsorgaver og nogle lidt anderledes og udfordrende patterns. Jeg var så heldig at få en 3. plads i "Ranch Riding In Nature" og vandt både penge (sponsoreret af Tuse Creek Ranch) og en flot gavepose (sponsoreret af Equsana). Det var alt i alt en fed weekend med masser af god ridning til langt ud på natten, og min egen Olga pony var som altid super nem og sød at have med i byen, så alt i alt en rigtig god oplevelse."

Mie Kühnell Unø:
"Ride In blev afholdt på Tuse Creek Ranch fra d. 15 juni til d. 18 juni 2017. I år blev det udvidet med en dag, fordi det er 20. gang Ride In afholdes. I den anledning var der MEGA mange fede sponsorpræmier og sjove jubilæumsklasser som kun kostede 20,- kr. MEGA fedt. Det MEGA fedeste var dog, at den nye store, dejlige, lyse MEGA Arena nåede at blive bygget færdig og var klar til Ride In.
Det betød for mig og Kaptajnus (Cool Captain Spirit), at vi virkelig kunne komme ud og få god fart på de store cirkler i reiningen - MEGA fedt!
Vi havde et super godt show, vi vandt NRHA.com Rookie Level 2 med en score på 70, søde søde pony. Men det som det gjaldt til Ride In, var at få de sidste 2 point til min Amateur Performance ROM. Så der skulle startes AQHA klasser. Så vi gjorde, hvad vi kunne. Det betød at vi bla. måtte ind i Showmanship.... Hvilket faktisk gik fint. Vi fik en 3. plads ud af 6. Ikke nok til et point desværre.
I Amateur reiningen vandt vi med en score på 70 1/2 FEDT og et point til ROM. Men vi manglede stadig 1. Vi prøvede med Western Riding, men det er en utrolig svær disciplin. Ikke nok med at din hest skal kunne skifte, så skal det også være på de rigtige steder på det rigtige tidspunkt. Vi fik en 5. plads ud af 7. Jeg er tilfreds, for vi har kun prøvet at starte det en enkelt gang til et klubstævne.
I Ranch Riding gjorde Kaptajnus det virkelig godt, kun slået af lillebror. Vi fik en flot 2. plads ud af 9 med en score på 74 1/2 så 1 point mere hjemme til ROM, hvilket betød af den var i hus. YES!!
Udover de seriøse klasser, startede vi også jubilæumsklasserne "Pink Pleasure", "Team Trail" sammen med Jac & Rikke, hvor vi blev nr. 2, "Ranch Riding In Nature", hvor vi blev nr. 6 og "Freestyle Reining", hvor vi blev nr. 3 med en score på 73 1/2. Det har været et MEGA sjovt, MEGA godt og fantastisk Ride In stævne for mig og Kaptajnus.
Så tak til hele Tuse Creek Ranch og Jette C. for en dejlig weekend."

DKQHA siger mange tak til Anne og Mie for deres flotte beretninger, og stort tillykke med deres super resultater, og at de begge nu har optjent deres Amateur Performance ROM!

Vidste du at...

Vidste du at...

Vidste du at...